VISADA ŽINOK ESCAPELLE
ir Postinor BDT

visame pasaulyje naudojama ir laiko patikrinta „kito ryto“ tabletė

Kiti kontracepcijos metodai

KURIS KONTRACEPCIJOS METODAS JUMS TINKAMIAUSIAS?

Kontracepcijos priemonių pasirinkimas didelis ir kiekviena jų turi savų privalumų. Kuris kontracepcijos metodas jums tinkamiausias, priklauso nuo asmeninės situacijos.

  • Tabletės / Geriamieji kontraceptikai;
  • Vyriški prezervatyvai;
  • Nutrauktas lytinis aktas;
  • Natūralus šeimos planavimas;
  • Vaginalinės spiralės;
  • Moteriškos barjerinės kontracepcijos priemonės;
  • Spermicidai; Implantai ir leidžiamieji preparatai;
  • Laktacinės amenorėjos metodas;
  • Sterilizacija.

TABLETĖS / GERIAMIEJI KONTRACEPTIKAI

Kontraceptinės tabletės yra dažniausiai išrašomi medikamentai pasaulyje. Šiuolaikinių kontraceptikų sudėtyje yra labai mažos dozės sintetinių progestino ir estrogeno hormonų („kombinuotos tabletės“). Taisyklingai vartojant (kiekvieną dieną tuo pačiu metu) šios tabletės (dažnai vadinamos tiesiog „tabletėmis“ arba „gimstamumo kontrolės tabletėmis“) yra labai veiksmingos norint išvengti nėštumo. Jei laikomasi vartojimo taisyklių jų veiksmingumas išauga iki 99%, o pačios tabletės netrukdo lytiniam aktui. Jų vartojimas daugeliui moterų yra saugus, tačiau dėl tam tikrų širdies ir kraujagyslių sutrikimų, sunkių lėtinių ligų ir aktyvaus rūkymo, kai kurioms 35 m. ir vyresnėms moterims šio metodo naudoti negalima. Norint gauti daugiau informacijos apie hormoninių kontraceptikų pasiūlą ir sudėtį, geriausias šaltinis būtų jūsų šeimos gydytojas arba ginekologas, tačiau galite pasikonsultuoti ir su vaistininku arba pasiskaityti informacijos internete, puslapiuose panašiuose į šį.

VYRIŠKAS PREZERVATYVAS

Dauguma prezervatyvų gaminami iš plono latekso, kai kurie – iš gyvulinės kilmės audinio ar poliuretano. Prezervatyvai būna sausi arba sutepti vandens pagrindo lubrikantais ar spermicidais. Teisyklingai naudojami kiekvieno lytinio akto metu, prezervatyvai gali būti labai veiksmingi norint išvengti nėštumo, tačiau naudojant juos nuolat, prezervatyvų veiksmingumas krenta. Moksliniai vyriškų prezervatyvų tyrimai parodė, kad jų veiksmingumas apsaugant nuo ŽIV yra 87%. Prezervatyvai neįtakoja žindymo ir neturi hormoninio šalutinio poveikio, taigi nėra jokių medicininių jų naudojimo apribojimų, nebent dėl alergijos lateksui. Be apsaugos nuo nėštumo, latekso prezervatyvai apsaugo ir nuo lytiniu būdu plintančių ligų (LPL). Vyriškų prezervatyvų apsauga nuo LPL, kurios perduodamos per kontaktą su oda, yra mažiau veiksminga, nes tokiu atveju užkrėstos vietos gali būti neuždengtos prezervatyvo.

Deja, poros, kurios nuolat naudoja prezervatyvus, neturi tokios veiksmingos apsaugos nuo nėštumo kaip tos, kurios naudoja kitus apsisaugojimo būdus. Yra įrodymų, kad dėl daugumos nesėkmių ir prezervatyvų plyšimo atvejų yra kalti ne prezervatyvai, o juos netaisyklingai naudojantys vartotojai.

Tikimybė pastoti padidėja jei: neužsidedate prezervatyvo prieš pradėdami sueitį; prezervatyvas plyšta (maža tikimybė, jei su juo elgiatės atsargiai ir vengiate įbrėžti su žiedais ar pan.); naudojate aliejaus pagrindo lubrikantą, pavyzdžiui, vazeliną, kūno aliejus, kremus ar losjonus – jie gali praėsdinti latekso prezervatyvus.

NUTRAUKTO LYTINIO AKTO METODAS

Nutraukto lytinio akto metodas arba „ištraukimo“ metodas, moksliškai vadinamas „coitus interruptus“. Šis metodas reikalauja, kad vyras ištrauktų varpą iš partnerės vaginos prieš ejakuliaciją. Tai paprastai būna pavojingas žaidimas: vyras turi sugebėti kiekvienos sueities metu taisyklingai ir nuosekliai ištraukti savo varpą nepasiekęs viršūnės. Tai nėra optimalus būdas, ypač kiekvienos sueities metu, nes tai sutrikdo ir sumažina malonumą vyrui bei dar labiau apsunkina moters galimybes pasiekti orgazmą, jei procesas nutraukiamas prieš pat susijaudinimo viršūnę.

NATŪRALUS ŠEIMOS PLANAVIMAS

Natūralus šeimos planavimas, dar vadinamas „dienų skaičiavimo“ metodu ar, moksline kalba, „periodine abstinencija“. Šis metodas reikalauja susilaikyti nuo sueities moters menstruacinio ciklo vaisinguoju laikotarpiu. Nustatyti moters vaisingo laikotarpio pradžią ir pabaigą galima keletu būdų. Jei pora turi pakankamai žinių ir yra motyvuota vengti nesaugios sueities po savaitę ar daugiau kiekvieną mėnesį, natūralus šeimos planavimo būdas gali būti labai efektyvus. Tačiau nesėkmės atvejų procentas daugeliui moterų yra labai aukštas. Šis metodas neturi jokio pašalinio poveikio.

VAGINALINĖS SPIRALĖS

Vaginalinės spiralės – tai maži ir lankstūs prietaisėliai, gaminami iš metalo ir/ar plastiko, kurie, per makštį įdėti į moters gimdą, apsaugo nuo nėštumo. Vaginalinės spiralės daugeliui moterų (ypač gimdžiusioms) yra saugus, efektyvus ir ilgalaikis būdas apsisaugoti nuo nėštumo. Spiralės gali būti naudojamos ir kaip ekstrinė kontracepcija. Pats žodis „vaginalinė“ reiškia, kad spiralė yra moters viduje. Šiuo metu maždaug 15% lytiškai aktyvių moterų naudoja spirales. Jos populiarios dėl savo veiksmingumo ir ilgo veikimo. Dažniausiai naudojamos varinės spiralės. Ne tokios populiarios – inertinės spiralės (be medikamentų) arba išskiriančios progestiną (levonorgestrelį arba progesteroną). Jaunoms moterims, kurios dar nėra gimdžiusios, spiralę įdėti yra ne taip lengva. Taip pat jaunoms moterims oficialiai patariama prieš įsidedant spiralę pasitikrinti dėl lytiškai plintančių ligų (LPL).

MOTERIŠKOS BARJERINĖS KONTRACEPCIJOS PRIEMONĖS (DIAFRAGMA, GIMDOS KAKLELIO DANGTELIS, MOTERIŠKAS PREZERVATYVAS, KEMPINĖLĖ)

Moteriškos barjerinės kontracepcijos priemonės – tai kontraceptikai, kuriuos moteris įsideda į vaginą prieš lytinį aktą. Prie mechaninių barjerų priskiriama diafragma, gimdos kaklelio dangtelis bei moteriški prezervatyvai. Cheminiai barjerai (spermicidai) aprašomi skyrelyje apie spermicidus. Kontraceptinė kempinėlė laikoma tiek mechaniniu, tiek cheminiu barjeru.

Barjerinės kontracepcijos priemonės tinka moterims, kurios gali lengvai išmokti, kaip jas įdėti bei turi pakankamai privatumo tai padaryti. Taisyklingai ir nuolat naudojamos šios priemonės gali būti labai veiksmingos. Tačiau paprastai netyčinio nėštumo procentai naudojantis šiomis priemonėmis būna aukštesni, nei daugelio kitų. Moterys, kurioms neplanuotas nėštumas reikštų rimtus sveikatos sutrikimus, turėtų pasirinkti veiksmingesnes kontracepcijos priemones.

Barjerinės kontracepcijos priemonės gali suteikti rimtą apsaugą nuo lytiniu keliu plintančių ligų (LPL) ir būti naudojamos net kai partneris atsisako naudotis prezervatyvais.

Diafragma – tai latekso gaminys, kuris uždengia gimdos kaklelį bei dalį vaginos sienelės ir laikosi vietoje dėka lankstaus žiedo. Gimdos kaklelio dangtelis – tai mažesnis guminis gaminys, kuris glaudžiai uždengia gimdos kaklelį. Moteriškas prezervatyvas gaminamas iš plono, permatomo plastiko, kurį moteris įsideda į vaginą prieš sueitį. Jis turi du žiedus: lankstų nuimamą žiedą uždarąjame gale, kuris palengvina prezervatyvo įdėjimą ir didesnį lankstų žiedą atvirąjame gale, kuris lieka vaginos išorėje ir apsaugo išorines genitalijas. Kontraceptinė kempinėlė – natūrali jūros kempinė, išmirkyta spermiciduose ir įdėta į makštį – prieš sueitį buvo naudojama visą kontracepcijos istoriją. Šis metodas buvo atnaujintas ir vėl pasiūlytas rinkai. Šiuolaikinė kempinėlė gaminama iš smulkių poliuretano putų, prisotintų tam tikrų spermicidų. Ji sukuria fizinį barjerą tarp spermatozoidų ir gimdos (spermatozoidai įstringa kempinėlėje). Veikia ir kaip cheminis barjeras, išskiriantis spermicidus. Kai kuriose šalyse šiuo metu galima rinktis iš trijų kontraceptinių kempinėlių. Kempinėlė suteikia apsaugą 12-24 valandoms.

SPERMICIDAI

Spermicidai – tai cheminiai produktai, dedami į moters vaginą prieš sueitį, kurie nukenksmina arba užmuša spermatozoidus. Spermicidai dažnai naudojami rečiau besimylinčių porų kaip laikinas kontracepcijos metodas. Spermicidai būna įvairių formų – kreminiai, želiniai, tirpstančios žvakutės, putojančios tabletės, aerozolinės putos ir plėvelė. Kai kurie prezervatyvai taip pat būna sutepami spermicidais. Naudojant vien spermicidus, jie suteikia šiek tiek apsaugos, tačiau norint išvengti nėštumo juos geriausia naudoti kartu su barjerine kontracepcijos priemone.

IMPLANTAI IR LEIDŽIAMIEJI PREPARATAI

Kontraceptiniai implantai sudaryti iš hormonų pripildytų kapsulių, kurios įterpiamos po oda moters rankos viršutinėje dalyje. Leidžiamieji kontraceptikai turi sintetinių hormonų (panašių į hormonus, naudojamus tablečių sudėtyje), kurie suleidžiami giliai į raumenis.

LAKTACINĖS AMENORĖJOS METODAS

Laktacinės amenorėjos metodas (LAM) – tai natūralaus šeimos planavimo metodas, kurį gali naudoti moterys maitinančios krūtimi. LAM yra labai veiksmingas metodas, jei moteris neserga mėnesinėmis, maitina vien krūtimi (neduoda kūdikiui papildomo maisto), o kūdikis yra jaunesnis nei šešių mėnesių amžiaus. Per pirmuosius šešis mėnesius po gimdymo šio metodo veiksmingumas siekia 98-99%.

STERILIZACIJA

Moters sterilizacija

Moters sterilizacija, taip pat vadinama kiaušintakių perrišimu, yra negrįžtamas kontracepcijos metodas moterims, kurios nebenori daugiau vaikų. Norint įgyvendinti šį metodą, reikalinga paprasta chirurginė procedūra. Du dažniausiai naudojami sterilizacijos būdai – tai minilaparotomija, dažniausiai atliekama taikant vietinę nejautrą ir lengvą sedaciją, arba laparoskopija, kuriai reikalinga bendroji anestezija. Moters sterilizacija neturi įtakos maitinimui krūtimi, netrukdo sueičiai bei neturi jokio šalutinio poveikio, susijusio su kuriuo nors iš laikinosios kontracepcijos metodų.

Vyro sterilizacija

Vyro sterilizacija (vazektomija) – tai negrįžtamas kontracepcijos metodas vyrams, kurie nebenori daugiau vaikų. Tai paprasta chirurginė procedūra, atliekama taikant vietinę nejautrą, perpjaunant sėklinius latakus tarp sėklidžių ir kirkšnies. Nuslopinus spermos latakus, spermatozoidai nebegali susimaišyti su sėkla. Vyro sterilizacija nėra kastracija ir neturi jokio poveikio sėklidėms. Po vazektomijos vyras išskiria beveik tokį patį kiekį sėklos, tačiau joje nėra spermatozoidų, kurie reikalingi norint apvaisinti kiaušinėlį. Tai neįtakoja vyro lytinės potencijos ir potraukio.

X